გაკვეთილის თემა: ალექსანდრე მაკედონელი
გაკვეთილის მიზანი:
- სხვადასხვა წყაროდან საჭირო
ინფორმაციის მოპოვების უნარის განვითარება.
-მოპოვებული ინფორმაციის გააზრებისა
და მოწესრიგების უნარის განვითარება.
-განზოგადოების უნარის განვითარება მნიშვნელოვანი ცნებების შინაარსის გაგება და ამ ცნებების ოპერირების უნარის განვითარება.
–კომუნიკაციის უნარის განვითარება.
ძირითადი რესურსი:
სახელმძღვანელო, რუკები,
კონტურული რუკები, კომპიუტერი, პლაკატები, ვიდეო-და აუდიო მასალები, დოკუმენტური წყაროები
გაკვეთილის მსვლელობა:
- მოსწავლეთათვის გაკვეთილის თემის გაცნობა 10 -
წთ
– ჯგუფებში მუშაობა
– 15 წთ.
- ზეპირი პრეზენტაცია –15 წთ
- შეფასება – 5 წთ
ძირითადი აქტივობა:
1.
ჯგუფური მუშაობა
2.
პრეზენტაცია./ ჯგუფური მუშაობის შედეგები/
3.
დამოუკიდებელი სამუშაო . / შეფასებისა და დასკვნების წერილობით
ჩამოყალიბება/
ძირითადი კითხვები:
მოსწავლეები უპასუხებენ შემდეგ კითხვებზე:
1.
ვინ
იყვნენ მაკედონელის მასწავლებლები?
2.
ჩამოთვალეთ
ის ქვეყნები და რეგიონები რომლებიც ალექსანდრემ დაიპყრო?
3.
სად
წააწყდა ალექსანდრე ყველაზე მედგარ წინააღმდეგობას?ომ
გახდა ალექსანდრე იძულებული ინდოეთიდან უკან მობრუნებულიყო?
4.
როდის
გარდაიცვალა ალესანდრე მაკედონელი და რა ცნობები არსებობს მისი გარდაცვალების შესახებ?
საშინაო დავალება :
წყაროებზე დაყრდნობით
და ინტერნეტის დახმარებით დაწერონ თემა:
„ალექსანდრე მაკედონელის
პიროვნება და მისი ლაშქრობები“?
შეფასება: მოსწავლეებს შევაფასებ ჯგუფური მუშაობით, აქტიური მსჯელობის
უნარით.
თვითშეფასება : მოსწავლეები მსჯელობენ ისტორიული მოვლენების მიზეზებზე, მიზნებზე და შედეგებზე
.აანალიზებენ ალექსანდრე მაკედონელის მმართველობას იკვლევენ თუ როგოგორ მიაღწია უზარმაზარ
წარმატებებს.
ისტორია 7 კლასი.
სტანდარტი: 1, 2, 3, 4, 8, 10.
საკლასო მუშაობის
შეფასების სქემა.
კრიტერიმები
|
1–2
|
3–4
|
5–6
|
7–8
|
9–10
|
ჩართულობა
|
მოსწავლემ საერთოდ არ იცის ისტორიული
ფაქტები
|
მოსწავლე ისტორიულ ფაქტებს ნაკლებად
იცნობს და ვერ აკავშირებს მოვლენას ეპოქასთან.
|
მოსწავლემ იცის ზოგიერთი ფაქტები
მაგრამ ვერ აკავშირებს ისტორიულ ეპოქასთან .
|
მოსწავლეს შეუძლია ფაქტების
მოვლენების განსაზღვრა , მაგრამ ბოლომდე არ შეუძლია ისტორიული მოვლენების ერთმანეთან
დაკავშირება.
|
მოსწავლეს სხარტად შეუძლია დააკავშიროს
ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქასთან.
|
მასალის მოძიება
|
მოსწავლე არ იცნობს პოლიტიკურ
მოღვაწეს
|
მოსწავლე ნაკლებად იცნობს პოლიტიკუტ
მოღვაწებს .
|
მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს,მაგრამ
ვერ აცნობიერებს მის როლს ისტორიაში
|
მოსწავლეს შეუძლია პოლიტიკური
მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის
ისტორიაში.
|
მოსწავლეს ბრწყივნალედ შეუძლია
იმსჯელოს პოლიტიკური მოღვაწის მნიშვნელობაზე ქვეყნის ისტორიაში.
|
ჯგუფური მუშაობა.
|
მოსწავლე არ იცნობს იტორულ მოვლენას
თუმცა ცდილობს იაზროვნოს ამა თუ იმ ისტორიულ მოვლენაზე.
|
მოსწავლე ზოგიერთ მოვლენას იცნობს
,მაგრამ კამათში არ ღებულობს მონაწილებას.მოსწავლემ იცის მოვლენა,მაგრამ უშვებს შეცდომებს მის ახსნაში.
|
მოსწავლემიცის მოვლენა მაგრამ
მის ახსნაში ხშირად უშვებს შეცდომებს.
|
მოსწავლეს შეუძლია ახსნას მოვლენები,
მაგრამ მსჯელობის დროს უშვებს უმნიშველო შეცდომებს.
|
მოსწავლეს კარგად შეუძლია ახსნას
,იმსჯელოს ამა თუ იმ ისტორიულ მოვლენაზე. შეუძლია განსაზღვროს სხვადასხვა ქვეყნის
მდებარეობა რუკაზე.
|